Results For
Old College Tri

Denton, TX 76208
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2021 2019 2018 2017
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Place Participant Name      City             State Bib Number Gender Chip Time Gun Time SWIM Time T1 Time BIKE Time T2 Time RUN Time AG Place Age Group Penalty 
===== ===================== ================ ===== ========== ====== ========= ======== ========= ======= ========= ======= ======== ======== ========= ======= 
1     Elliott Moore         Plano            TX    550        M      1:07:12   1:12:25  0:03:52   0:02:30 0:43:03   0:01:20 0:16:26  1        M 1-39            
2     Nicholas Evans        Highland Village TX    499        M      1:13:50   1:16:40  0:03:14   0:01:42 0:37:41   0:01:01 0:30:10  1        M 40-99           
3     James Eggiman         Dallas           TX    694        M      1:21:37   1:41:19  0:04:39   0:04:46 0:48:49   0:01:51 0:21:30  2        M 40-99           
4     Courtney Wuistinger   Flower Mound     TX    720        M      1:21:59   1:27:49  0:04:01   0:03:40 0:44:35   0:01:10 0:28:31  2        M 1-39            
5     Yasha Avshalumov      Dallas           TX    598        M      1:24:52   1:33:39  0:03:18   0:02:47 0:42:35   0:02:15 0:33:54  3        M 1-39            
6     Anonymous Participant                        641        M      1:25:16   1:39:06  0:03:36   0:02:21 0:41:30   0:02:11 0:35:37  4        M 1-39            
7     David Jones           Edmond           OK    664        M      1:27:31   1:42:59  0:04:43   0:03:16 0:42:16   0:01:53 0:35:21  3        M 40-99           
8     Timothy Atchison      Crowley          TX    797        M      1:38:16   2:08:17  0:03:29   0:02:57 0:41:38   0:02:44 0:47:27  4        M 40-99           
9     Brian Ruff            Burleson         TX    686        M      1:41:36   1:59:47  0:04:17   0:04:37 0:48:31   0:02:15 0:41:53  5        M 40-99           
10    David DeTamble        Mesquite         TX    757        M      1:43:48   2:07:58  0:03:46   0:05:11 0:44:12   0:01:51 0:48:47  6        M 40-99           
11    Derek Troy            Keller           TX    580        M      1:43:52   1:51:47  0:03:40   0:03:13 0:48:28   0:02:02 0:46:27  7        M 40-99           
12    Daniel McCready       Grapevine        TX    543        M      1:59:06   2:07:06  0:03:46   0:03:54 1:00:23   0:02:10 0:48:52  5        M 1-39            
13    Kevin Samrow          Durant           OK    821        M      1:59:46   2:28:09  0:03:26   0:03:14 0:56:16   0:02:00 0:54:48  8        M 40-99           


Male 39 and Under
Place Name                Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== =================== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Elliott Moore       550 33  1       M      Plano TX US        1:07:12 
2     Courtney Wuistinger 720 38  4       M      Flower Mound TX US 1:21:59 
3     Yasha Avshalumov    598 37  5       M      Dallas TX US       1:24:52 


Male 40 and Over
Place Name           Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ============== === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Nicholas Evans 499 55  2       M      Highland Village TX US 1:13:50 
2     James Eggiman  694 44  3       M      Dallas TX US           1:21:37 
3     David Jones    664 58  7       M      Edmond OK US           1:27:31 

Additional results can be found at http://dallasathletesracing.com/race-results/.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies. We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies.