Monster Triathlon

Sun October 18, 2020 Keller, TX US 76248 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Participant Name  City             State Bib Number Gender Chip Time Gun Time  SWIM Time T1 Time BIKE Time T2 Time RUN Time AG Place Age Group 
===== ================= ================ ===== ========== ====== ========= ========= ========= ======= ========= ======= ======== ======== ========= 
1     Nicholas Evans    Highland Village TX    55         M      1:09:58.4 1:13:54.1 5:13      1:24    35:00     1:03    27:18    1        M 40-99   
2     Lance Butler      Mckinney         TX    168        M      1:20:06.2 1:33:34.7 5:57      2:48    40:16     1:28    29:38    1        M 1-39    
3     Matthew Austin    Grapevine        TX    324        M      1:23:20.6 1:53:45.4 7:12      2:40    39:34     2:17    31:37    2        M 40-99   
4     Kameran Miller    Arlington        TX    135        M      1:24:24.9 1:36:41.7 7:02      2:19    41:22     1:15    32:28    2        M 1-39    
5     Nidus Abrahams    Keller           TX    360        M      1:27:16.7 2:05:23.0 8:20      2:31    43:20     2:50    30:15    3        M 40-99   
6     Ray Fellows       Midlothian       TX    376        M      1:28:42.6 1:59:15.4 6:33      2:45    42:25     2:18    34:42    3        M 1-39    
7     J.D. Kearney      Southlake        TX    96         M      1:28:45.5 1:36:44.5 5:37      1:06    43:35     1:01    37:27    4        M 1-39    
8     Bruce Strum       Roanoke          TX    294        M      1:31:55.9 2:04:52.6 6:34      4:29    42:48     4:21    33:45    4        M 40-99   
9     Gary Willis       Frisco           TX    668        M      1:33:43.9 2:45:15.9 7:07      3:21    43:13     2:26    37:37    5        M 40-99   
10    James Riddle      Springtown       TX    624        M      1:34:44.8 2:23:11.8 10:39     2:46    47:06     1:39    32:35    6        M 40-99   
11    Michael Munzell   Dallas           TX    509        M      1:36:27.4 2:29:45.3 6:38      3:28    47:09     3:06    36:06    5        M 1-39    
12    John Bray         Allen            TX    679        M      1:40:10.8 3:02:30.5 8:06      3:44    44:05     3:08    41:08    6        M 1-39    
13    Steven Petchauer  Flower Mound     TX    556        M      1:40:17.7 2:51:30.7 7:32      3:55    49:33     2:38    36:40    7        M 40-99   
14    Bobby Cox         Haltom           TX    932        M      1:41:39.7 3:06:04.4 8:27      3:59    51:06     1:36    36:32    7        M 1-39    
15    Charles Owen      Arlington        TX    334        M      1:41:39.9 2:16:23.9 7:40      4:20    43:22     4:15    42:01    8        M 40-99   
16    Matthew Davis     Dallas           TX    193        M      1:41:54.8 2:30:44.3 7:14      4:11    48:53     2:10    39:28    9        M 40-99   
17    David French      Mineola          TX    400        M      1:41:59.4 2:27:07.8 10:12     3:36    46:59     1:52    39:19    10       M 40-99   
18    David DeTamble    Mesquite         TX    599        M      1:42:19.4 2:58:58.9 8:04      3:38    45:47     2:43    42:08    11       M 40-99   
19    Robert Fredere    Lakeland         FL    528        M      1:43:17.3 2:36:49.0 10:03     2:55    41:03     2:44    46:33    12       M 40-99   
20    Scott Gaulden     Keller           TX    610        M      1:44:06.1 3:01:11.6 9:18      4:24    48:58     2:55    38:31    13       M 40-99   
21    David Foster      Stephenville     TX    475        M      1:44:44.7 3:09:57.6 9:17      7:16    49:09     5:27    33:35    8        M 1-39    
22    Kenneth Halverson Waxahachie       TX    909        M      1:45:59.1 2:28:01.8 8:49      3:13    47:09     3:37    43:12    14       M 40-99   
23    philip hinson     Andrews          TX    365        M      1:47:52.3 2:10:10.4 7:02      2:58    52:19     1:15    44:19    15       M 40-99   
24    Steven Maupin     Oklahoma City    OK    174        M      1:48:56.1 2:20:29.3 7:47      4:57    46:01     3:30    46:41    16       M 40-99   
25    Cody Loman        Arlington        TX    180        M      1:51:23.4 2:07:16.0 6:56      3:56    47:45     2:28    50:19    9        M 1-39    
26    John Gravitt      Roanoke          TX    536        M      1:52:19.3 2:55:23.3 9:41      4:14    53:58     3:27    40:59    17       M 40-99   
27    Kevin Yabann      Lantana          TX    915        M      1:59:07.3 3:23:02.7 21:23     2:50    46:03     2:28    46:23    10       M 1-39    
28    Tracy Hinson      Midlothian       TX    598        M      2:04:17.1 3:07:10.5 8:06      4:01    1:00:58   1:35    49:37    18       M 40-99   


Male 39 and Under
Place Name           Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ============== === === ======= ====== ================ ========= 
1     Lance Butler   168 36  2       M      Mckinney TX US   1:20:06.2 
2     Kameran Miller 135 26  4       M      Arlington TX US  1:24:24.9 
3     Ray Fellows    376 39  6       M      Midlothian TX US 1:28:42.6 


Male 40 and Over
Place Name           Bib Age Overall Gender Location               Time      
===== ============== === === ======= ====== ====================== ========= 
1     Nicholas Evans 55  54  1       M      Highland Village TX US 1:09:58.4 
2     Matthew Austin 324 41  3       M      Grapevine TX US        1:23:20.6 
3     Nidus Abrahams 360 45  5       M      Keller TX US           1:27:16.7 

Additional results can be found at http://dallasathletesracing.com/race-results/.

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.